Kevesen vannak, akik nem látták az örök klasszikus 1987-es Dirty Dancing című táncos filmet, így most nem a sztoriba ugrunk bele, hanem táncos szemmel járjuk körbe!
John Morris zeneszerző ikonikus munkásságát jelzi, hogy a film betétdalait tartalmazó albumot több mint 32 millió példányban értékesítették, amit Dirty Dancing Sountrack néven meghallgathatsz a YoueTube-on is. A filmben hallható zenék többsége a 1960-as évekbe repít vissza, hiszen 1963 nyarán játszódik a történet.
Kenny Ortega koreográfus zseniális munkát végzett a filmben, ahol a korai ’60-as évek táncstílusait ötvözte. A koreográfus nevét egyébként például a Salsa, a High School Musical című filmből vagy éppen Michael Jacksonhoz kötődően is ismerheted.
A Dirty Dancing egy táncos számára igazi ínycsiklandó gyűjtemény. Nézzük csak milyen táncstílusok jelennek meg a filmben, ami nem is biztos, hogy annyira piszkos!
Merengue: Már a film elején láthatjuk a merengue alaplépéseit, illetve többször is említésre kerül ez a táncstílus. A merengue a Dominikai Köztársaság nemzeti zenéjévé és táncává fejlődött a ’30-as és a 60-as évek között. Sőt, 2016-tól az UNESCO Világörökségi listáján is szerepel! Tudtad, hogy a merengue egyébként a dominikai bachata gyökere? Ha éppen a bachata szenvedélyese vagy, akkor a különböző stílusait az Euphoria Dance Studioban megtanulhatod.
A merengue a ’80-as és ’90-es években volt a legnépszerűbb Latin-Amerikában. Jellemzően dinamikus, egyszerű ritmusú, vidám hangulatú, amelyet eredetileg körtáncként táncoltak, ma már inkább párokban. Napjainkban, a tánc átalakulásának köszönhetően megjelent az erőteljes csípőmozgás és közelebbi tánctartás.
Nézd meg a merengue táncot videón:
Nézd meg a dominikai bachatát videón:
Egy másik stílus: sensual bachata
Foxtrot: A filmben a felsőbb osztály szalontáncaként kerül említésre, amely a keringőhöz hasonlít. A foxtrot a ’20-as években fejlődött ki, majd a ’40-es években a fiataloknak köszönhetően a legnépszerűbb gyors tánccá alakult. Később szétvált lassú és gyors verzióra, és a lassú változatnak további válfajai alakutak ki. Különlegességként egy kis amerikai szteppet is láthatunk a karmestertől és a szállodaigazgatótól a filmben, amely igen látványos a színpadon. A standard táncok közül még a Waltz (keringő) kerül megjelenítésre, amelyből haladó tangósaink számára nem is olyan régen volt egy különleges kurzusunk.
Nézd meg a foxtrot táncot videón:
A Waltz hosszabban egy kivágott jelenetből:
„piszkos tánc” jelenetek: A filmben az erotikától fülledt, csípőmozgásban gazdag, közeli tartású vegyes táncstílusok keveredését az alsóbb osztály táncaként jelenítik meg, mintegy a szalontáncok ellensúlyaként. Ezeket a mix táncokat az alkalmazottak csak a szállóvendégektől távolabb táncolhatják, tabusítják. Mégis ezekben a jelenetekben jön át leginkább a férfi és nő közötti tánc általi kommunikáció. Nincs sok beszéd a jelenetek alatt, mégis értünk mindent.
Az igazi piszkos tánc jelenetek:
Mambo: Ez a „fő” tánca a filmnek, amely többször is előkerül (Penny és Johnny bemutató tánca, Baby és Johnny fellépése és film végi tánca). A filmben a „ballroom” változatot láthatjuk, amely több évtized után ismét a köztudatba került a filmnek köszönhetően. Baby megszenved a tanulás során nem csak a mambo lépések elsajátításával, hanem a táncalapokkal is (pl. tengely, tartás, keret), amelyek azonban szükségesek ahhoz, hogy szebben tudjon táncolni. A filmben egy kis betekintést kapunk a színpadi show elemek nehézségeibe is. A mambo eredetileg afro-kubai gyökerekkel rendelkezik (kubai mambo), később pedig a new york-i vonalas salsa alapja lett, igazi mambo láz alakult ki. Nem véletlenül találkozhattatok kubai salsa kurzusonkon a kubai mambó alapjaival, játékosságával is.
Penny & Johnny mamboja:
Baby & Johnny mamboja:
És az örök zárójelenet:
Még egy kis kubai mambo stílus:
Cha-cha: A mambóból kialakított mesterséges tánc az ’50-es években indult hódító útjára Kubából, amely a versenytáncok közé is bekerült. Igazi cha-cha őrület tört ki, amelyet könnyen felismerhetsz a chasse lépésekről. A filmben Baby és Johnny már a mambo fellépésen túl, önfeledten a cha-cha lépéseivel töltik az időt.
Némi cha-cha a filmből:
Egy kis kubai cha-cha vonal:
Pachanga: A kicsit kínos Neil a szálloda szezonzáró táncának a pachangát szeretné (szintén ’50-es évektől vált népszerűvé), aminek Johnny nem igazán örül ( ő kubai ritmus és soul tánc fúziót akar), így valamilyen „béna” táncnak könyveljük látatlanban, pedig egyáltalán nem az! A mambo láz new york-i betörése után a pachanga is egyre kedveltebb lett. A szintén Kubából eredő zenei és táncstílus igazán vagány lábtechnikával dolgozik! Súlyeltolások, csúszások miatt kicsit hasonlít a „moonwalkra”. Napjainkban a pachanga sokszor a salsában jelenik meg különleges footworkként.
Ha még nem láttad a Dirty Dancing filmet, nézd meg most! Ha már láttad, akkor pedig táncos szemmel nézd újra a filmet! Ne feledd: Babyt nem ültetheti senki a sarokba, mint ahogy egy Euphoria Dance Studio buliban sem senkit! ;)